DİKKAT...! KEMER'DEKİLER SAYFALARI
GELENDOST KEMER KÖYÜ  SİTESİ DEĞİLDİR.
SADECE  ISPARTA GELENDOST KEÇİLİ KÖYÜNDEN
GÖÇ EDİP  KEMER'E YERLEŞEN HEMŞEHRİLE
RİMİZLE İLGİLİ BİLGİLERİ KAPSAMAKTADIR.

  ( BU SAYFADAKİ TÜM BİLGİLER  ISPARTA DSİ.18. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ  BÜTÇE  POROG. SERVİS ŞEFİ SAYIN  SÜLEYMAN ERDAL TARAFINDAN HAZIRLANMIŞTIR. KENDİSİNE TEŞEKKÜR EDERİZ.)

HAZIRLAMIŞ OLDUĞU SAYFALAR  ( Yazının Detayını okumak için üzerini tıklayınız)
-KEMERDE OTURAN AKRABALARIMIZ
-KARAÇAKAL YÖRÜK AŞİRETİ
-KEMER FOTOGALERİ
-KEMER- AKDAĞ- YENİCE YÖRESİNDE YAŞAMIŞ VE YAŞAMAKTA OLAN
 YÖRÜKLERİN  SÜLALE OLARAK SOY BİLGİLERİ.
-YÖRÜK ÇADIRI VE YÖRÜK ÇADIRININ DÜZENLENMESİ.
 
ADI SOYADI  (HAKKINDA  KISA BİLGİ   ,TEL , VARSA WEB SİTESİ  VE  E-MAİL  ADRESİ ) RESMİ (Resmin  Orijinali için küçük resme tıklayınız)
 

 1-MUSTAFA ÖZDEMİR : PALAOĞLU MUSTAFA ÖZDEMİRİN OĞLUDUR. EMEKLİ ÖĞRETMEN HALEN İZMİRDE İTHALATLA UĞRAŞIR

 

 

.2-MEVLÜT DEMİRTAŞ. EMEKLİ ÖĞRETMEN.MUSANIN MEMİŞİN OĞLUDUR.ISPARTA'DA ANADOLU MAHALLESİNDE OTURUR.

 

 

3-RAMAZAN DEMİRTAŞ: İST. DEVLET GÜZEL SANATLAR AK. MEZUNU, ÖĞRETMEN İSTANBULDA SERBEST İŞ ADAMI

 

 

4- SÜLEYMAN ERDAL : 15.05.1957 yılında Isparta Gelendost Yenice köyü Kemerde dünyaya geldi.Ailenin ilk çocuğudur. Beş kardeştirler1968-1969 yılında Yenice Köyü  ilkokulundan mezun oldu.1972-1793 yılında Yenice Köyü orta okulunu bitirdi.1975-1976 yılında Isparta Ticaret Lisesinden mezun oldu.1979 Yılında Balıkesir ordu evinden askerliğini yaparak terhis oldu.Şubat 1981 yılında DSİ.18 Bölge  Müdürlüğü  Karacaören Barajı Şube Baş Mühendislği emrinde Misafirhane ve Kantin sorumlusu olarak göreve başladı.DSİ.18 Bölgenin ;Çeşitli birimlerinde çalıştı. Halen DSİ 18 .Bölge  Müdürlüğü APK. Şube deProğram ve Bütçe servisinde çalışmaktadır.1982 ylında Gelendost ilçesinden Cemaliye ile evlendi. Üç cocuk babasıdır.
 Tel Cep  :05327983005 İş:02462241104 /423   E-Mail adresi :
s_erdal_32@hotmail.com
 

 

5-DURMUŞ BOLAT: KIRCANIN ARİFİN OĞLUDUR.YAL- VAÇ EMNİYETİNDE GÜVENLİK GÖREVLİSİDİR

 
 6-NECİP PEKTAŞ: HAMMANIN HASANIN OĞLU MER. MEHMET PEKTAŞIN OĞLUDUR.ISPARTA ANADOLU TİCARET LİSESİNDE MEMUR

 

 

7-İSMET ERDAL: HACI BAYRAMIN MEVLÜDÜN KÜÇÜK OĞLUDUR. EGE ÜN. ED. FAK. MEZUNU ÇEŞİTLİ LİSELERDE ED. ÖĞRETMENLİĞİ ,İDARECİLİK VE ISPARTA HALK EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ YAPMIŞTIR.HALEN ISPARTA GAZİ LİSESİ MÜDÜR BAŞ YRD. DIR.

 

 

8-HÜSEYİN ÖZDEMİR: PALANIN SÜLEYMANIN OĞLUDUR. KON YA SELÇUK ÜNİVERSİTESİ MEZUNU,ÇEŞİTLİ OKULLARDA YÖNETİCİLİK VE ÖĞRETMENLİK YAPMIİTIR.HALEN ISPARTA ÖĞRETMENLER İLK ÖĞRETİM OKULUNDA ÖĞRETMENLİK YAPMAKTADIR.

 

 

9-MEVLÜT PEKTAŞ: HAMMA HASANIN MER. RAMAZAN PEKTAŞIN OĞLUDUR. HALEN GELENDOST YEŞİL KÖY HAN ÖNÜ MAH. İMAM OLARAK ÇALIŞMAKTADIR.

 

 
10: HASAN PEKTAŞ: HAMANIN HASANIN ARİFİN OĞLU-DUR HALEN YALVAÇ MRK. İMAM OLARAK ÇALIŞMAKTADIR

 

 

11- MUSA BAYIR : URLU OSMANININ OĞLU HASANIN OĞLUDUR.ANTALYA EMNİYETİNDE POLİS MEMURU.

 

 

 Yakup KARAKALE     : Halen Alanya Müftülüğünde  Veri Hazırlama ve                           Kontrol İşletmeni  olarak görev yapıyor. E-Mail adresi: yakupkarakale07@hotmail.com

 

Aytekin KARAKALE    : Isparta  Posta İşletme  Müdürlüğü Göndüllü  Şb.  Görevlisi

 

 

Mustafa’nın Oğlu  :  Özgür ÖZDEMİR     : Konya Selçuk Ünv.    Veteriner   Fakültesinde   Araştırma  Görevlisi

 

 

12-TUNCAY BAYIR: URLU OSMANIN DEVECİ MEHMEDİN OĞLUDUR. ANKARA EMNİYETİNDE POLİS MEMURU.

 

 
13-NİYAZİ ERDAL: HACI BAYRAMIN OSMANIN OĞLU ISP. SİDRE İLK ÖĞRETİM OKULUNDA GÖREVLİ.

 

 
 14- YAŞAR ÖZDEMİR: PALANIN ÇAVUŞUN OĞLUDUR. ISP. MİLLİ EĞİT.MÜD. MEMUR

 

 
15-ÖZGÜR ÖZDEMİR : PALANIN SÜLEYMANIN MUSTAFANIN OĞLUDUR. VETERİNER HEKİM. KONYA DA

 ÇALIŞIR.

 

16-SÜLEYMAN AKBAŞ: EMİNENİN HASAN AKBAŞ'IN OĞLUDUR.YALVAÇ CEZA EVİNDE GARDİYAN.

 

 
17- HASAN ÖZDEMİR: PALANIN HALİL(KÖSE) İN OĞLUDUR.ISP. EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE GÜVENLİK

 GÖREVLİSİ

 
 18- MUZAFFER ÖZDEMİR: PALANIN HALİLKÖSE) NİN OĞLUDUR. İST.ASKERİYEDE SİVİL MEMUR.

 

 

 19-DOĞAN ERDAL : HACI BAYRAMIN MEVLÜDÜN OĞLU MEHMETİN OĞLUDUR. ANTALYA BELEK

 BELEDİYESİNDE ZABITA MEMURU OLARAK ÇALIŞIR.

 

 


KARAÇAKAL YÖRÜK AŞİRETİ: ( Isparta DSİ. Bölge Müdürlünde görevli Süleyman ERDAL’ın  tarafından babası Mevlüt ERDAL’dan  derlemesidir) 

 Karaçakal Yörük aşireti Aydın aşiretinden ayrılma bir topluluktur. Yaklaşık 200 yıl kadar evvel önce babam Mevlüt Erdal ın 4, göbek dedesi olan Cafer bey ve halen Isparta ili Yalvaç ilçesinin Aşağıtırtar köyünde torunları olan Hacı Molla Hasanın dedeleri ile Aydın Beyi arasında bir itilaf oluşur.

  Aydın beyinin oğlu bir av sırasında Cafer Beyin adamları tarafından öldürülür. Böylelikle Karaçakal Yörük aşireti Aydın aşiretinden kopmuş olur. Rivayet ve söylentilere göre beyin oğlunun Cafer beyin adamları tarafından Yalvaç Aşağıtırtar köyünün altında keklik avı sırsında öldürülmesinden sonra beyin oğlunun atı şimdiki Senirkent ilçesi Gençali köyü yakınların da Aydın obasına üzerinde binicisi olmadığı halde gider. Boş atı gören beyin annesi oğlunun başına bir haller geldiğini anlar ve ‘Çakallar Oğlumu öldürmüşler’ diyerek ağıtlar yakmaya başlar . Daha ziyade bu insanların Kara kıl keçisi sürüleri olmasından dolayı daha sonra Karaçakal denildiği rivayet edilmektedir.

 Gelendost un tarihi araştırıldığında Miyrokefolon savaşı sırasında bu aşiret mensuplarının yine Eğirdir gölü çevresinde yaşadıkları ve bu savaş sırasında Selçuklu Hükümdarı Kılıçaslana yardımcı oldukları tarihi kaynaklar arasında mevcuttur. Daha ziyade Yalvaç Taşevi , Aşağı ve Yukarı Tırtar çevreleri Eğirdir gölü çevrelerini kışlak olarak kullanan aşiret mensupları yaz aylarında Akşehir Sultan dağlarını yaylak olarak kullanmışlar.

Bir bölümü ayrılarak bugünkü Aksu ilçesinin Sofular köyünü kurmuşlar. Diğerleri Keçili köyünü oluşturmuşlar. Ancak göçerliği bırakamamışlar.Yakın zamana kadar Göçer olarak devam ettikten sonra Yalvaç Aşağı ve Yukarı Tırtar ,Taş evi,Kaşıkara ile Gelendost merkez.Akdağ.Yenice ve Yenice Kemer e yoğun olarak yerleşmişlerdir.Ancak hepsinin birinci derecede Keçili köyü ile kan ve akrabalık bağı vardır.

Aşiret diğer aşiretlerden  Honamlı, Kötekli ve  Sarıkeçili gibi aşiretlerle kız alıp kız vermeden ötürü akrabalık bağları oluşturmuş bu aşiretten bazıları da aşiret içersine girmiştir.

Karaçakal Yörük aşireti mensupları başta dinine bağlı insanlar.Çevrede dürüstlük ve cömertlikleri ile tanınırlar ,misafirperver insanlardırlar.Ata binmeyi ve avlanmayı severler. Kaval çalmayı ve kavala ağıtlar yakmayı severler.Gönülleri şen eğlenmeyi ve muhabbeti seven insanlardır.

 

 KEMER- AKDAĞ- YENİCE YÖRESİNDE YAŞAMIŞ VE YAŞAMAKTA OLAN YÖRÜKLERİN SÜLALE OLARAK SOY BİLGİLERİ.
 

1-HACI BAYRAM ERDAL : Himmet oğlu Süleymanın oğludur. Yörük beylerinden Mahmut beyin kızı İsmahan annesidir.Esme ,Bayram,Ümmüşen ,Ayşe,Mevlüt olmak üzere 5 kardeştirler.Esme Hacı Ramazanlardan Baba Mehmet diye bilinen şahsı eşi imiş.Ümmüşen; Sağırlardan Safoğlan olarak bilinen Hüseyin ile evlenmiş.ayşe; Şarkikarağaç ilçesinin Yenicekale köyünden Hakkı isminde birisi ile evlemmiş. Mevlüt ismindeki kardeşleri küçük yaşta ölmüş .

Hacı bayram; Oli oğlu Hüseyin beyin kızı Ayşe Dudu ile evlenmiş.Zeybek Hatice’si denilen bir kadınla ikinci bir evlilik yapmış isede ondan çocuğu olmamış. İlk eşi Ayşe Dududan 4 çocuğu olmuş.

Hacı Bayram toplumda sözü dinlenen,anlata bilen.dinine düşkün cemiyetci bir adam olarak tanınırdı. Gençliği oldukça renkli geçmiş zamanın sözü dinlenen ağa ve beyleri ile temas halinde geçmiş;.Misafir perver bir adamdı.eşi 1956 yılında ölmüş.bir daha evlenmemiş.1968 yılında hac farizasını yerine getirdi. 27 kasım 1988 yılında vefat etti. Çocuklarından;

 

   FATMA:Akşehir Değirmen köyünden merhum Göbeloğlu Mustafa Yaşa ile evli idi.2001 yılında öldü. Veysel.Ömer ,Ayşe ve Safiye olmak üzere 4 çocuğu vardır.

   MEVLÜT :Hammanın hasanın kızı Fatma ile evlidir.5 çocukları vardır Yapısı ihtibari ile babası gibi cemiyetci bir kişiliğe sahiptir.Cahil olmasına rağmen geniş bir tarih bilgisi vardır.Gençliğinde ata binmek büyük merakı olmuştur.Folklor merakı ve haşk oyunlarına meraklıdır.İyi bir zeybek oyuncusudur.Kemerli Yörüklerin bu gün bulunduklar yer yerleşmelerinde büyüyk rol oynamış ve uğraşı vermiştir.. Büyükoğlu Süleyman DSİ de çalışır. Gelendosttan Hacı Emrullahların Süleymanın kızı Cemaliye hanımla evlidir. İki kız bir erkek çocukları vardır.Ortanca Mehmet.Göbeloğlu Mustafanın,aynı zamanda halasının kızı ile evlidir. 2 çocukları vardır. Ticaretle uğraşmakta ve babası ile beraber Kemerde oturmaktadır.Küçük oğlu İsmet İzmit Karamürselden evli öğretmen,iki çocuk sahibidir. Kızlarından Rahime Hammanın Hasanın Mehmedin oğlu Neciple evlidir. Küçük kızı İsmahan Hammanın Hasanın Arifin oğlu Kasımla evlidir.

   OSMAN:Macur Ahmedinin kızı Müslime ile evlidir.eşi 2001 yılında öldü.5 çocukları vardır.Büyük oğlu Hüseyin Yalvaç Aşağıtırtar köyünden Memonun Nurinin kızı ile evlidir .3 çocukları var halen Kemerde oturur.Kızı dudu  Eminenin Hasan Akbaşın oğlu Şevketle evlidir.Ortanca oğlu Himmet

Teyzesi Havanın kızı ile evli 2 çocuklar var. Antalyada çalışır.Niyazi Gelendost Hacılar köyünden evlibir çocuğu var. Ispartada Milli eğitimde hizmetli memur.Küçük oğlu Ahmet Çaltı köyünden evli bir çocuğu var. Antalyada ahcılık yapar.

   ELİF: Hammanın  merhum Ramazan ile evlidir

 

2- Osman BAYIR:Urlu Mehmedi babası Ayşe annesi imiş.Konuşkan bir adamdı. Geçmişten anlatmasını seven birirsi idi. İlk eşinin ölümünden sonra ikinci evliliğini Manavlı Yörüklerinden Manav Osmanın kızı Manavlı  kadınla yapmış, eşi 1983 yılında kendisi 1989 yılında öldü.Çevrede

Urlu Osman olarak tanın makta idi.9 çocuğu vardır. Çocukları;

SÜLEYMAN :Hacı Ramazanın kızı Meryem ile evli iken bir trafik kazasında öldü.çoukları,

Ramazan,Mustafa ve Dudu Akşehir ve Antalyada yaşamaktalar.Hanımı Akşehire yerleşmiştir.

ÜMMÜ.:Hacı Ramazanın Mehmet Yılmaz ile evli idi. Öldü.

Abide: Merhum Palanın Süleymanla evli . Halen Kemerde oturmaktadır.

HASAN: Macur Ahmedinin kızı Döne ile evlidir. Musa,  Dudu,Orhan,Ercan çocuklarıdır. Çocukları Akşehir ve Antalydadır. Kendisi halen Kemerde oturmaktadır.

 

 

 

MEHMET: Eminenin Hasanın kızı Ümmüşen ile evlidir. 3 cocukları var. Çocukları Antalyada çalışır.

Kendisi halen Kemerde oturmaktadır.

İDİRİS: Teyzesinin kızı ile evlendi.Mesleği fırıncılıktır Konyanın Seydişehir ilçesine yerleşti. Ahmet:Tokmacık kasabasın dan evli.3 çocuğu var. Halen Kemerde oturmakta

HESE :Anne ve Babasını ölümünden sonra Kemerden ayrılarak Isparta ya yerleşti.Dışarıdan evlendi. HALEN ıspartada fırıncılık yapmaktadır.

HALİL: Dışarıdan evlendi. Halen Ispartada fırıncılık yapmaktadır.

 

3- ÖMER BAYIR : Urlu OSMANIN KARDEŞİDİR. Çevrede top omar olarak tanınan bir adamdı.1978 yılında öldü. Oldukça mugallit işleri olan konuşkan konuşurken güldürmesini bilen

Cemiyetci misafir perver ancak fakir ve gariban bir adamdı. İlk eşinin ölümü üzerine ikinci evliliğini yapmış ancak ikinci evliliğinden çocuğu olmamıştır.çocukları

AYŞE: Akşehir Bermende ( Savaş Köyü) KÖYÜNDEN Erkeli yörüğü olan gırtı isminde bir adamla evli idi. Öldü. Oğlu Gazi ve diğer çucukları Bermende köynde oturmaktadır.

EŞE:Hammanın Hasanın merhum Mehmet ile evlenmiş. Mehmedin ölümünden sonra  Mahmut oğlu  Hüseyin Özyürek ile evlenmiş .1976 ylında öldü.

DÖNE: Hasan AKBAŞ ile evli idi.2001 yılında öldü.

AHMET:  top omarın tek oğlu dur. KEÇİLİDEN fatış oğlunun kızı Ayşe ile evli iken 2000 yılında öldü.büyüyk oğlu İbrahim Akşehir Değirmen Köyüne yerleşti.Büyük kızı Dudu Honamlı Yörüklerinden Topal Efenin torunu ile evlendi. Antalyada oturur.Kızı Ünzile Akşehir Değirmen

köyünde Atikler denen yörüklere gelin gitti.oğlu Mehmet Kırcanın Arifin kızı Azime ile evlendi Ispartada esnaflık yapmakta. kızı Ayşe Urlu Osmanın Mehmedin oğlu ile evlendi Antalyada oturur.

Küçük oğlu Ramazan Antalyadan evli. Antalya belediyesinde çalışır.

Hanımı halen Kemerde oturmakta.

 

4- MEHMET GÖKTAŞ : Çevrede Sağır Olarak Tanınır. Çömdenin Musa gildendir.

Oli oğlu Osman Beyin kızı Keziban ile evlidir. iki çocukları olmuştur.Hayatları tamamen toplumdan ayrı yaban bir biçimde geçmiştir. Kemere iki saat mesafede kayalık ve ıssız bir yerde yaşadılar ve öldüler.Oğulları Arif  Lise mezunudur. Gelendosttan evlidir. Yaşantısı babasının aynıdır.İki çocukları var.Kızı Safiye Keçiliden Bayram Çetinkaya  ile evli idi öldü.                     

 

 

5- HÜSEYİN ÖZTÜRK: Çevrede safoğlan olarak tanınr ve bilinirdi. Gerçektende saf bir adamdı. Hacı bayramın kardeşi ümmüşen ile evli idi. Keçiliden sağırlarn beber ve yarık kafanın .hesenin kardeşidir. Bir kızları vardır. Kızları ayşe ilk evliliğni hacı ramazanlardan eşraf ın oğlu

Ramazanla yapmış. Ramazandan çocukları olmamış. Ramazanın 1962 yılında ölümünden sonra

Kırcanın arif ile evlenmiş. Arif ile evliliğinden iki kızı var. Halen  kemerde yalnız yaşar.

 

6- HAMMANIN HASAN. Babası Yörük Osman annesi asiyedir. Hama karının kızı döndü ile evlenmiştir. Yapı ititbari ile kimseye zarar vermek istemeyen.toplumda her türlü davranıştan kaçınan bir insandı.asabi tipli bir kişiliğe sahipti. 1983 aralık ayında öldü. Eşi döndü 1884 ocak ayında öldü.çocuklarından

ASSİYE: Veli oğlunuın Kambır Hasanla evli idi 2002 ylında öldü.

OSMAN: Hacı Ramazanı  kızı Ümmü ile evli  idi.1993 ylında öldü. çocukları olmadı eşi halen Akdağda yalnız yaşamaktadır.

MEHMET: Top Omarın kızı Eşe ile evli iken 1956 ylında ölmüş. Şendur ve Necip olmak üzere iki çocukları var. Şendur; Akdağda Hacının Bayram Şahin ile yaptığı evliliğinden Mehmet ve Ayşe adında  2 çocuk sahibi olduğu halde 2004 yılında öldü. Necip Bayramın Mevlüdün kızı Rahime ile evlidir. halen Ispartada milli eğitimde memurdur.bir çocuğu var.

RAMAZAN : Hacı Bayramın kızı Elif ile evli idi. 2005 yılı Nisan ayında vefaat etti. çocuklarından büyük oğlu Mehmet Akşehir Değirmen Köyünden Göbel Oğlunun kızı Ayşe ile evlendi 3 çocuğu var. halen Yenicede yaşamaktadır.

Emine kızı akdağdan hacı ramazanın şabanın oğlu ramazanla evlidir.Küçük Kızı Dudu 1976 yılındabir trafik kazasında hayatını kaybetti.

Hacı Mustafa ortanca oğludur. Akdağdan Hacını  Bayramın kızı Dudu ile evlidir.2 çocukları var.

Halen Yenice köyünde oturmaktalar.

Mevlüt en küçük çocuklarıdır. Gelendost Yeşil Köy Han Önü Mahallesinde imamlık yapar. Hacılar köyünden evlidir.2 çocukları var.

ARİF:Çömdenin Musanın Halil in kızı Ayşe ile evli iken eşi 2004 yılında öldü .2 çocukları var.

Kasım : Bayramın Mevlüdün İsmihan ile evli bir çocukları var halen babası ile birlikte Kemerde oturmaktalar.Küçük oğlu Hasan Gelendosttan evlidir. Yalvaç merkezde İmam Hatip. İki kızı var.

FATMA: hAcı bayramın mevlüt ile evlidir.

SAFİYE : Assıyaların Osman Efendinin Oğlu Ahmet Bolat İle Evlidir.

 

7-HASAN AKBAŞ: Çömdenin Süleymanın oğludur. annesinin adı Emine dir.babasının erken yaşta ölmesi ve kendisine annesinin bakmasından dolayı Eminenin Hasan denilmektedir.Canı tez ve toplumcu bir adamdır. Kemerin bugünkü yerine yerleşmesinde önderlik yapan üç kişiden birirsidir.İnsanalara yardımcı olmayı sever.Top Ömerin kızı döne ile evli idi. eşi öldü. Kendisi halen Kemerde oturmaktadır.çocuklar;kızı Ümmüşen;  Urlu Osmanının oğlu Mehmetle evlidir.BüyüykoğluKerem Assıyaların Şabanın  kızı üÜmmügülsüm ile evlidir. 3 çocukları var. Çocukları Ispartada Mabilyacılık yapmaktalar.Kendisi halen Kemerde oturmaktadır.ortanca oğlu Şevket Bayramın Osmanın kızı Dudu ile evlidir.3 çocukları vardır. halen Kemerde otururlar.Süleyman Keçiliden Hatıbın Osmanın kızı ile evli olup Yalvaç ceza evinde gardiyandır.Küçük Oğlu Mustafa Keçili köyünden Ahmet ağanın Mustafanın kızı ile evlidir.Kemerde oturmakta.

 

8- PALA OĞLU MUSTAFA ÖZDEMİR:Pala oğlu İbrahimin oğludur.Toplumcu bir adamdı.

Ispartaya göç etti ve orada öldü.Macur Ahmedinin eşi Hürü ve Kırca Hüseyininin karısı Fatma kardeşidir.Kızının bir tanesi Akşehir Çimen Dere Köyüne gelin gitmiş ve orada ölmüştür.Bir kızı kırcanın Arif ile evli idi.1963 yılında öldü.Küçük kızı Sultan Genali köyünden saçı güzelin Ali

İsminde birisi ile evlendi ve Ispartada oturmakta.Büyük oğlu Kara Hasan lakabı ile tanınırdı. Sevilen bir insandı. Yirik HAacının kızı Selver ile evli idi.Yakalandığı amansız hastalığa yenik düştü. İki çocuğu var. Hanımı Ispartada oturur.Diğer oğlu İbrahim amcası Osmanın kızı Ümmühan

İle evlidir. Avrupada çalıştı.Dönüşünde Ispartaya yerleşti.Ticaretle uğraşmakta idi. Yakalandığı

Hastalığa yenik düştü. Hanımı ve çocukları Ispartada oturur.Küçük oğlu Mustafa Emekli öğretmen

Ticaretle uğraşır.İzmire yerleşti.

 

9-PALAOĞLU OSMAN ÖZDEMİR : Palaoğlu İbrahimin oğludur. Kemer in bu günkü yerine yerleşmesinde emek verenlerden bir tanesidir.Bilinçli bir adamdır.4 çocuğu vardır. Büyük oğlu

Kadir: Akdağdan Üsüğün Ahmedin kızı Hatice ile evli olup çocukları yoktur.halen Kemerde oturur

lar. Küçük oğlu Yaşar dışarıdan evli Ispartada Millieğitim Müdürlüğünde Memur..

Büyük kızı Ümmühan  Palaoğlu Mustafanın oğlu İbrahim ile evli .Küçük kızı Hacer Ispartada gelin.Kocası esnaf.

 

10-PALAOĞLU HALİL ÖZDEMİR:Çevrede Köse olarak tanınır.Akdağ Yörüklerinden Et Hasan ın kızı Vesile ile evli 4 çocuğu var.halen Kemerde oturmakta. büyük oğlu Hasan Emniyette Güvenlik görevlisi.dışarıdan evli. küçük oğlu Muzaffer Keçili köyünden Pisiğin Halil in kızı ile evli.halen İstanbulda askeriyede sivil memur.büyük kızı  Kemerden Mükerrem’in  oğlu İlyas ile evli.Sütçülerin Sığırlık Köyünde gelin.

11- PALAOĞLU SÜLEYMAN ÖZDEMİR.: Urlu Osmanın kızı Abide ile evli idi.2001  yılında öldü.4 çocuğu vardır. Hanımı halen kemerde oturmaktadır.

büyüyk oğlu Mustafa Kırdeli Mustafasının kızı Raziye ile evli 3 çocukları vardır. halen Kemerde oturmaktalar.Mustafanın büyüyk oğlu Ispartada esnaflık yapmakta. küçük oğlu Konyada Veteriner Hekim. kızı Akdağda Üsüğün İsmailin oğlunda.

ortanca oğlu İbrahim: Akdağlı Dağlı Mehmedinin kızı ile evli iki çocukları var. Isparta ve Kemerde oturmaktalar.Küçük oğlu Hüseyin dışarıdan evli Ispartada Öğretmenlik yapar.

Kızı: Dudu Akdağdan Sultanoğlunun Kemalın oğlu Hasan ile evlidir.

 

12- PALAOĞLU MEHMET ÖZDEMİR: Karttik Mehmet  olarak bilinir. Palaoğlu İbrahimin oğludur.İlk evliliğni Hacı Bayramın kızı Fatma ile yapmış onunla ayrıldıktan sonra Yalvaç Aşağıtırtardan evlenmiş. bir müddet orada yaşadıktan ve oradaki eşinin ölümünden sonra Kemer’e döndü ve kardeşlerinin yanın da öldü. Evliliklerinden çocuğu olmamış

 

13-MACUR AHMET VANLI :Macur Ahmet aslen Erzurumun  Karayazı ilçesinden olup Ermeni soy kırımından kaçanlar arasında beş yaşında bir çocuk olarak gelmiş.Avşarda bir odada misafir olarak kaldıkları sırada o günün zengin ancak çocuğu olmayan Hacı Aydınlı isimli zat tarafı ndan evlatlık edinilmş. kız kardeşi Huriye isimli kadın Şarkikarağacın Gedikli köyüne gitmiş. sonraları bir birlerini bulmuşlar.Macur Ahmet yetişkin hale gelince  Palaoğlu İbrahimin kızı Hürüceyi almış.Macur Ahmet daha sonraları köyünü ve akrabalarını aramaya koyuldu ancak nereden geldiğini bilemiyordu. doğu da çok yer gezdi.sonunda erzurum karayazı dan akşehirde askerlik yapan bir askerle tanışması ve sohbeti sırasında aklında kalan isimleri söyleyince köyünü buldu. Erzurum Karayazı daki köylerine 50 yıl sonra gittiğinde köyünü ve evlerini tanıdığını söylerdi.Yıllar sonra akrabalarını bulmuş oldu. Hürüce ile evlenmesi sonunda 6 taner çcuğu oldu.Kızı Müslüme Hacı Bayramın Osmanda, Havva Kırtının Gazide,Döne Urlu Osmanının Hasanda,küçük kızı Azime Bermendede birinde gelindir. oğlanları Mustafa ve Ramazan  Akşehir Bermende köyünde yaşamaktalar

 

14-HÜSEYİN BOLAT: Kırca  Hüseyin olarak tanınır.Assıyaların Keçilideki Osman Efendinin kardeşidir.Pala oğlu İbrahimin kızı Fatma ile evlenmiş ve üç çocukları olmuştur.büyüyk kızı Selver Akdağda Üsüğün Ahmet ile evli iken öldü. Cemile Honamlı Yörüklerinden Ankara Polatlı Yağcıoğlu köyünden Bekir ağanın Mustafa ile evli iken öldü.Kırca Hüseyini ve eşi 1983-1984 yıllarında öldüler. oğlu Arif Palaoğlu Mustafanın kızı. Ümüşen ile evli idi.Ümüşen 1963 yılında öldü.

Arif ile Ümüşen den Fatma,Durmuş ve Mevlüt oldu.ikinci evliliğini Saf Oğlanın kızı Ayşe  lie yapan Arifin bu evlilikten Azime ve Assiye  isminde iki kızları oldu. ancak geçimsizlikten dolayı Ayşe ile boşandılar.1990 yıllardada Arif öldü.Arifin büyüyk kızı ilk evliliğni Mehmet Alinin Muratla yaptı. onun ölümünden sonra akdağda Üsüğün İsmailin oğlu Ramazan ile evlendi. halen Akdağda yaşamakta.

büyük oğlu Durmuş Akdağ Köyünden tortcunun  Musanın kızı ile evlendi halen Yalvaç Emniyet müdürlüğünde güvenlik görevlisi.küçük oğlu Mevlüt Sultanoğlunun Kemalın  kızı ile evli Ispartada esnaflık yapar. kızı Azime Ahmet Bayırın oğlu Mehmetle evlendi Ispartada oturmaktalar.küçük kızı Assiye Gelendostta gelin olarak gitmiş isede geçimsizlik sonunda ayrıldı. Ispartada bir firmada çalışmakta.

Kırca nın Kemer deki evi kapanmış durumdadır.

 

 

15- MEHMET ALİ BOLAT : Kırca Hüseyininin kardeşidir. eşi Akşehir yaylasında zamanında ölmüş. bir kızı bir oğlu kalmış kızını Akşehir Çimendereye gelin vermiş ancak kızı orada ölmüş.oğlu Murat ile yaşar ken kendisi 1972 yılında öldü .oğlu Murat Kırcanın Arifin kızı Fatma ile evlendi.bu evlilikten 3 çocukları oldu.Ali,Ümüşen ve……halen Ispartada yaşamlarını sürdürmekteler.kendisi  1980 yılında kalp krizinden öldü. Muradın eşinin başka birisi ile evlenmesi

Ve çocuklarının yetiştirme yurduna verilmesi ile Mehmet Alinin Kemerdeki evi yıkıldı.

 

16- ŞABAN BOLAT : Assıyaların Şaban  olarak bilinir Kırca,M.ali,Osman ın kardeşidir. Urlu Osmanı ve Urlu Ömerinin kız kardeşleri Elif ile evli idi. Gelendost’a yerleşti. Kendisi yıllar önce eşi bir kaçyıl evel öldü.oğlanları; Halil,Osman ve Mehmet Gelendostta yaşar.diğer oğlu Mustafa Burdurda yerleşti.Büyük kızı keçiliden Ahmet ağanın Mustafa ile evli idi. Küçük kızı Ümmü Gülsüm Kemerde Hasan Akbaşın oğlu Kerem ile evlidir.

 

17-MEMİŞ DEMİRTAŞ :Memiş Ahmedinin oğludur. Hacı Ramazanın kızı Döne ile evli iken eşi

öldü. Evliliklerinden Ahmet,Mevlüt.Ramazan,Teslime Ve Celal olmak üzere çocukları 5vardır.

Küçük oğlu Celal İstanbul da okurken 1979-1980 olaylarında öldürüldü. Büyük oğlu Ahmet

Gelendostta babası ile beraber kalmakta,ortanca oğlu Mevlüt emekli öğretmendir. Halen Ispartada yaşamakta.diğer oğlu Ramazan İstanbulda serbest çalışmaktadır.kızı Teslime Hacı Ramazanın Mehmedin oğlu Osman ile evlidir

 

 

18- HALİL CENGİZ: Çerkez oğlu Hasanın ve Haticenin oğludur.Çevrede Çerkez  oğlu olarak tanınır. Babası küçük yaşta ölmüş. annesi ve ninesi tarafından  büyütülmüştür.yörükler arasında ata binmeyi sevenler arasındadır.Folklor ve halk oyunları meraklısıdır. arkadaşları ile birlikte iyi bir zeybek oyuncusudur.Hacı Ahmetin dolayısı ile Nazlı halasının kızı Havva ile evli  idi. eşi öldü.Hatice,Ahmet,Hasan, Mustafa,Türkan ve Selver olmak üzere 6 çocukları oldu. Akraba evliliğnden dolayı Türkan ve Hasan ın akli dengesi yerinde değildi ve öldüler. büyük kızı Hatice Çömdenin Musanın oğlu Süleyman ile evlidir.Küçük Kızı Selver Akdağda Sultan oğlunun MustafanınOğlu Bayram ile evlidir. Büyüyk oğlu Ahmet Urlu Osmanın kızı Hatice ile evlidir 4 çocukları var. halen Yenice köyde oturmaktalar.Ortanca oğlu Mustafa Çömdenin Süleymanın Mehmet (Ala Mehmet) in kızı Güllü ile evli olup üç çocukları vardır. Babası ile beraber Yenicede oturmaktalar

 

19-SÜLEYMAN AKBAŞ: Çömden Musasının oğludur. Çerkez oğlu Halilin kızı ile evlidir.halen Yenice Köyünde oturmaktadır.Dört çocukları olmuştur.

 

20- VELİ AYDOĞMUŞ:Kambırın Veli olarak tanınır. Babası Velioğlu Hasan (Kambır )dır.1973yılında öldü. Annesi Hammanınhasanın  kızı Assiyedir2002 yılında öldü.. Çömdenin Musanın kızı Emine ile evlidir.4 çocukları oldu büyüyk kızı Assiye öldü. Nurşen.,Hasan Erdem çocuklarıdır.Veli Aydoğmuş iki kardeştir kız kardeşi Ayşe Yeniceden Fahrinin oğlu Mevlüt ile evlidir. bir oğlu iki kızı vardır.

 

21- HALİL AKBAŞ: Ala Mehmet ve Eşe kadının çocuklarıdır.Babasını annesinden ayrılmak sureti ile Yalvaç Aşağıtırtar köyüne yerelşmesinden dolayı,Keçili Köyündeki Nasıf ın hanımına ve Halil’e annesi Eşe bakmış büyütmüştür.Halil zamanında yokluklar görmüş bir insandı avrupaya gitti geldi. Yenicede mütevazi bir hayat sürer ken 2004 yılında öldü. çocukları ve hanımı halen yenice de yaşamaktalar.

 

22-MEHMET ÖNDER: Honamlı Yörüklerinden Hacı Ahmet denilen şahsın oğludur. Hacı Ahmet Çakal Yörüklerinden Çerkez oğlu Hasanın kız kardeşi Nazlı ile evlenmesinden sonraburadakalmıştır..Mehmet Önder ilk evliğin Üsüğün kızı Havva ile yapmıştır.Ardından honamlı yörüklerinden Bekir ağanın kızı ile evlenmiş ,bu evlilikten Erdoğan dünyaya gelmiş halen Ankara ili Polatlı  ilçesi Yağcıoğlu köyünde yaşamaktadır. Üçüncü evliliğini Aşağıtırtar köyünden Müesserin kızı Hanife ile yapmış,bu evlilikten 5 çocuğu olmuştur.Halen Yenicede yaşamaktadır.

 

23- HACI BEKİR ÖNDER: Aslen Honamlı yörüğüdür.5 çocuğu vardır.Folklor bilgisi geniş bir adamdı. güzel türkü söyler ve bestelerdi. piyasada Kör Bekir olarak tanınırdı.Kızları Yenice köyünde gelindir oğlanları Ramazan ve Mehmet önder halen yenicede yaşamaktadırlar.

 

24-KIRDELİ OĞLU MUSTAFA KARAKALE: Aslen Sarıkeçili Yörüğüdür Keçilili Yakupoğlu denen  şahsın kızı Selver ile evlenmesi neticesinde Çakal Aşireti arasında kalmıştır.Uysal ve usul bir yapıya sahip bir insandı.Çok yoksulluk çektiğini anlatırdı. Alet tamir etmek ve alet araç yaratmada kafası çalışırdı.Ölmeden evvel Akdağa yerleşti ve orada öldü.6 çocuğu vardır.çocuklarından;

DUDU: Akşehir Çimendere Köyünden Yanık Mehmet ile evlidir. Halen Akşehir Beşkavak Köyünde yaşamaktadırlar.

ELİF:Yirik Hacının Bayramın ilk eşidir. öldü.

HASAN HÜSEYİN: Çevrede Kamalı olarak bilinir.Keçiliden Banayır kızı Şerife ile evlidir.6 çocukları vardır .çocukları değişik mekanlarda çalışmaktadır. Kamalı  1985 yılında Akdağa yerleşmiş halen orada yaşamaktadır.Gençliğinde av meraklısı idi.

MEVLÜT:Kırdelinin Mevlüt olarak tanınır. Akdağdan Et Hasasnın kızı İsmahan ile evlişdir.5 çocuğu vardır. Kemerde yaşamaktadır.daha çok

köpek meraklısıdır.

AYŞE . akdağdan Üsüğün oğlu İsmail Şahin ile evlidir.

RAZİYE:Palanın Süleymanın oğlu Mustafa ile evlidir.

 

25:KIRDELİ OĞLU ÖMER:Koca Kırdeli olarak tanınır.Kırdeli Mustafanın ağabeyidir. Sarıkeçiliaşiretinden kardeşi Kırdeli Mustafası ile Çakal yörüklerinin arasına el çobanı olarak gelmişler Yakupoğlunun kızlarını iki kardeş almışlar. İki kardeş bacanaktır.:Koca Kıredeli olarak tanınr. Keçiliden Yakupoğlunun kızı Teslime ile evlenmiş.yapı itibari ile kurnaz çok eli sıkı bir adamdı.Aynı zamanda mücadeleci bir yapıya sahipti. içten pazarlıklı ve kinci bir yönüde vardı.Alet edavat tamir etmeyi beceren ,alet yaratan bir adamdı.4.Büyüyk ızı keçiliden  Fatış oğllu Hacelinin

Karısıdır. Yine bir kızı Keçiliden Öpen oğlu Mustafanın karısıdır. Meryem Sultanoğlunun Çoban Ahmedin karısi iken öldü.oğlu Mehmet Karakale Kırdeli Ömerinin tek oğludur. Hacı Ramazanın Ümmünün kızı Selver ile evlidir. 7 tane çocukları vardır.Büyük oğlu Ramazan Kimya öğretmenidir. İzmir Batı dersanelerinin kurucusudur. Halen İzmirde aynı işine devam etmektedir. Oğlu Bayram Afyonda öğretmendir.,Diğer   oğlu Arif Ispartada öğretmendir.Muzaffer yurt dışında ateşe dir. Kızlar Fatma,.Ferdane Ve Döne İzmirdedirler. Mehmet Karakale halen Ispartada oturmaktadır.

 

26-HÜSEYİN ŞAHİN : Çevrede Üsük veya Topal Üsük diye tanınırdı. Elif ile evli idi.1965 yılında öldü.7 tane çocuğu olduğu bilinmektedir. çocuklarından;

HAVVA: İlk evliliğini Hacı Ahmedin Mehmet Önder ile yapmiş. daha sonra Akdağdan Kirazın Halil denilen adamla evlenmiş.Gelendostta yerleşmişler. orada öldüler. çocukları Gelendost ve değişik illerde çalışırlar.

DUDU: Aşağıtırtarda evli idi öldü.

AHMET : Kırca Hüseyinin kızı selver ile evli idi eşi öldü.5 tane çocukları vardır. Büyük oğlu Hüseyin: Hacı Ramazanın Osmanıın Durmuşun Kızı Ayşe İle evli idi. öldü.HATİCE Kemerden Pala Çavuşunun Kadir ile evlidir.Mercan:Totcunun Musanın kızI Şerife ile evlidir.Ispartada PTT de çalışır.Mevlüt Et Hasanın kızı Esme ile evli halen Eğirdir belediyesinde çalışmaktadır.Nezife:Akdağdan koca Alinin Menderes ile  evlidir.

 

HALİL: Yukarıtırtar köyünden Gülperi ile evli idi. öldü .Eşi ve kalanları Akdağda yaşamakta.

BAYRAM:Sultanoğlunun Mustafanın Kızı Seyfi ile evli idi. Isparta Belediyesinde çalışırdı. Öldü. Eşi ve çocukları Ispartada yaşamaktalar.

İSMAİL: Üsüğün ikinci büyük oğludur..Kırdeli Mustafanın kızı Ayşe İle evli.4 çocuğu vardır.Akdağda yaşamaktalar.

HASAN: Halen avrupada çalışmaktadırakdağlı tortcu velisinin kızı ile evlidir.Yıllardır avrupada olduğu için Akdağla pek ilgisi kalmamıştır.

CENNET: Yukarıtırtarda gelindir

 

27-DURMUŞ ŞAHİN : İsmi Durmuş olarak pek bilinmezdi. Hacı olarak çağrılırdı. Çevrede  Yirik Hacı olarak anılırdı. Çok hırslı ve canı tez bir adamdı Çerkez kızı Ayşe ile evlenmişler yıllar önce kardeşi Üsük gibi yerleşim yeri olarak Akdağ köyünü seçmiş ve orada öldüler.5 çocuğu vardır. Çocuklarından ;

HALİL: Hacı Ahmet Önderin kızı ile evli. Eşi ve kendisi  50 sene evvel ölmüşler.Eşe,Ahmet, Döne geriye kalan çocuklarıdır. Eşe Gelendostta gelin,Döne Ispartada gelindir. Topal Ahmet halen akdağda yaşamaktadır.

ÜMMÜ:Keçiliden Sar Hüseyinle evlidir.

ŞERİFE:Sultanoğlunun Halil İle evlidir.

BAYRAM:Başından bir kaçtane evllik geçmiştir. ilk eşi Kırdeli Mustafasının kızı Elif tir. Bu evliliğinden Zedef,Emine Dudu ve Halil oldu.Çocuğu olan diğer evliliği Hammanın Hasanın  Mehmedin kızı Şendurla yaptığı evliliktir.Mehmet Ve Ayşe bu evlilikten olan çocuklarıdır. çocuklarının anneleri öldüler halen Akdağda yaşamaktadır.

HASAN: Hacı Ramazanın Şabanın kızı Esme ile evlidir.bir kızı bir oğlu vardır. Halen Akdağda oturmaktadır.

 

28- AHMET ŞAHİN : Topal Ahmet olarak tanınır. Sultanoğlunun Mahmudun kızı Cemile ile evlidir. Yirik Hacının Halil bababası Hacı Ahmedin kızı Emine annesidir. Topal olmasına rağmen mücadeeleci bir yapıya sahiptir.Ticaretle uğraşmaktadır.iki kızı bir oğlu vardır.halen Akdağda oturmaktadır.

 

29- HACI RAMAZANLAR: Hacı Ramazan Yörükler arasında hatırı sayılan sözü dinlenen ağa sayıla bilecek bir adam imiş.üç ayrı evlilik yapmış. İlk Eşinden Koca Osman,.Keçiliden Hatıp, Emine ve Ümmü dünyaya gelmiş.ikinci evliliğini Göktepeli olarak bilinen

sonradan Palaoğlu İbrahimle evlenen Keziban ile yapmış.Bu evliliğnden Şaban dünyaya gelmiş. Müslüme ile yaptığı evlilikten Mehmet,Ümmü,Döne,Meryem Dünyaya gelmiş. Son olarak Akdağa yerleşmiş ve orada ölmüş. Çocuklarından,

KOCA OSMAN: Hacı Ramazanın ilk karısından olmadır.Banayırca ile evli idi. 4 tane çocuğu vardır. Çocuklarından:

KEZİBAN : Keçiliden Kadı Mehmedin Hanımdır.

FATMA: Keçliden Veli Oğlu Üsüğün Hanımı Dır.

EŞE: Dönenin Bayramın Şabanın Hanımıdır.

DURMUŞ: Koca Osmanın tek oğludur. İlk eşi Sultanoğlunun kızı Sultandır. Bu evlilikten dariye,Ayşe ,Mevlüt Ve Türkan oldu.eşinin ölümünden sonra Burdur Bucak Melli yöresinden evlendi. Bu evliliğinden iki oğlu bir de kızı vardır. Çevrede Efe Durmuş olarak tanınırdı. İleri derecede av meraklısı bir insandı. Öldü. Eşi ve çocuklarından bazıları Akdağda diger çocukları Isparta ve Antalyada yaşarlar.

 

ŞABAN:Mola Hasanın kızı Yeter ile evlidir.Hacı Ramazanın ikinci eşi Kezibandan olma tek çocuktur. sessiz ve sakin bir yapıya sahipti.Kendisi öldü. eşi halen Akdağda yaşamaktadır.dörtçocukları vardır İsmihan amcasını oğlu Mustan ile evli halen Ispartada  oturmaktalar.İki çocukları vardır. Esme Hacının Hasan Şahin ile evli.

Muammer:Keçiliden Sarıhasanın kızı Fatma ile evli .Isparta Devlet Hastanesinden Sağlık memuru olarak emekli üç çocuğu vardır.halen Ispartada oturmaktadır.

Ramazan: Hammanı  Hasanın  Ramazanın kızı Emine ile evli.iki çocuğu vardır. Halen Isparta Yeni sanayi sitesinde mobilya ve dekerasyon işi ile uğraşmaktadır.

MEHMET :Hacı Ramazanın sonraki eşi Müslümeden olmadır.Urlu Osmanın Kızı Ümmü İle evli idi. Eşi ve kendisi öldü. Dört çocuğu vardır. kızı Selver Assıyaların Şabanın oğlu Osman ile evlidir.Büyük oğlu Mustan Şaban amcasının kızı İsmahanla evlidir. İki çocukları var.halen Ispartada yaşamaktalar. Küçük oğlu Osman halası Dönenin kızı Teslime ile evli Isparta da yaşamaktalar.İki çocukları var.küçük k ızı Dudu Akdağlı Hafızın  oğlu Durmuşun eşidir.

ÜMMÜ: hacı ramazanın sonraki eşi Müslümeden olmadır. Hammanın Hasanın oğlu Osman ile evli idi. Eşi öldü. Halen Akdağda yalnız yaşamaktadır.

DÖNE: Müslümeden olmadır. Musanın Memiş ile evli idi öldü.

MERYEM:Müslümeden olmadır.Urlu Osmanının oğlu Süleyman ile evli idi. eşi öldü. Kendisi Akşehirde yaşamaktadır.

 

30-EŞRAF AYDOĞMUŞ: Hacı Ramazanın kardeşinin oğludur. Bir taraftanda Vellerin akrabasıdır.Tımık isminde bir kadın ile evli idi. Bir oğlu vardı.1962 yılında öldü.Eşide eski tarihlerde öldü. Hacı Ramazanların himayesinde bila velet olarak yaşamakta iken Akdağda öldü.Şimdi geride kimsesi yoktur.

 

31- HASAN AYDOĞMUŞ: Çevrede Et Hasan olarak tanınırdı. Hacı Ramazanlardan Baba Mehmet olarak bilinen adam babası,Deli Çobanın kızı Esme annesidir.İlk evliliğini Mümünkızı Fatma ile yapmıştır.Bu evliliğinden Vesile dünyaya gelmiştir.İkinci evliliğini Keçiliden BıçkAhmedinin kızı Keziban ile yapmış. bu evliliğinden dört çocuğ  olmuştur.Mehmet,Veysel,İsmahan,Esme çocuklarıdır.Mehmet ve Veysel Akdağda yaşamaktalar.kızı İsmihan Kırdelinin Mevlüt ile evlidir.küçük kızı Esme  Üsüğün Ahmedin oğlu Mevlüt ile evli olup,halen Eğirdir ilçesinde oturmaktadırlar. Et Hasan ve eşi Keziban bugünhayatta değiller.

 

32:MUSTAN TOPUZ:Çevrede Sultan oğlu olarak bilinirdi. Çakal yörüklerinin arasına sonradan katılmıştır. Aslen hayta yörüklerindendir.Akdağa yerleşmiş ve orada ölmüştür. Oğlanları halen Akdağda yaşamaktalar.6 çocuğu vardır.

MAHMUT:  Keçiliden Ahmet Ağanın Kızı Ümmü Gülsüm ile evlidir.5 çız çocuğu vardır. Büyük Kızı İsmahan Akdağdan Dattan Ahmedinin  Yaşarla evli idi eşi öldü.Üç çocuğu vardır.Iraz: Keçiliden Osman Efendinin Oğlu Mevlüt Bolat ile evli.Helime Akdağdan Berber Ostuğun oğlu İlyas ile evlidir.Cemile : Topal Ahmet Şahin ile evlidir.

Assiye:Akdağlı Hocaların Velinin oğlu İbrahim ile evlidir.

MUSTAFA: Osman efendinin kızı İsmahan ile evli idi. eşi öldü.5 tane çocuğu vardır.kızı Fatma Akdağdan Bekçi Ahmedin oğlu Adem ile evli üç çocukları var.Döne Akdağdan Kirezlerin Yusufla evli üç çocukları var Ispartada otururlar..Kızı Zeyfi : Üsüğün Bayram ile evli idi.Eşi öldü üç çocuğu var. Ispartada oturur.Kızı keziban kardeşi Çoban Ahmedin oğlu Mevlüt ile evli idi.Eşi öldü.İki çocuğu var. Ispartada oturur.oğlu Bayram Çerkezoğlu Halil in kızı Selver ile evli.Akdağda otururlar. iki çocukları var.

AHMET: Çevrede çoban Ahmet olarak bilinirdi.Kırdeli Ömerin kızı Meryem ile evli idi. eşi vekendisi öldü.5 çocuğu vardır. kızı Akdağdan Tortçu Velisinin oğlu Şabanla evliidi öldü.Osman Eti Bank tan emekli idi öldü. Mevlüt öğretmen di öldü.Mehmet Koca Osmanın Durmuşun kızı Dariye ile evli.halen Ispartada inşaat ustalığı yapar. üç çocukları var.Celal: Keçiliden Püsünün kızı ile evli Çanakkkale tarafında bir şirkette çalışmakta.Mustan: öğretmendir.dışarıdan evli.

HALİL: Çevrede Çolak Halil olarak tanınır. Yirik Hacının kızı Şerife ile evlidir.5 tane çocuğu vardır.Kızı Bahar Akdağdan Hacı Salihin oğlu Alinin oğlu Kerem ile evli.Cemal:Yirik Hacının Bayramın kızı Sedef ile evli.üç çocuğu var .Ispartada oturmakta.Mustan. Şarkikarağaçtan evli iki çocuğu var. Ispartada oturmakta, Şeref :Sultanoğlu Mustafanın torunu Bayramın kızı ile evli iki çocuğu var.Ispartada oturmakta.Bolat Akdağdan Safinazın Durmuşun kızı ile evli iki çocuğ var.

KEMAL:Akdağdan Kara Mehmedin kızı Faden ile evlidir.Dört çocukları vardır. Halen Akdağda yaşamaktalar.kızı  Nazife :Koca Ramazanın Durmuşun oğlu Ahmet ile evli.iki çocukları var. Ispartada yaşamaktalar.Cemile : Akdağlı Sarıoğlu  Ahmetin oğlu Hasan ile evli iki çocukları var. Ispartada yaşarlar.Fadime: Kırcanın Arifin Mevlüt ile evli iki çocukları var. ıspartada yaşarlar.

Oğlu Hasan: Palaoğlu Süleymanın kızı Dudu ile evli İki Çocukları var.Ispartada yaşarlar

 

33- MOLLA HASAN: Mola Hasan Karaçakal Yörük Aşireti arasında önemli isimlerden bir tanesidir.Uzun yıllar muhtarlık yapmış aşireti dışarıya karşı temsil etmiştir. Son zamanlarında aşiretten ayrılarak YALVAÇ aşağıtırtar köyüne yerleşmiştir.Aşağıtırtarda oğlanları Kemal ,Mevlüt ve Memişin çocukları yaşamaktadır.


Not: Yukarıdaki soy bilgilerine eklemede bulunmak isteyen hemşerilerimiz :
s_erdal_32 @hotmail  Adresine bilgi göndere bilirler.

 


 YÖRÜK ÇADIRI VE YÖRÜK ÇADIRININ DÜZENLENMESİ.

 

               Çadır kıl keçisinin erkeç olarak tabir edilen enenmiş 3 yaşından yukarı olan keçilerin kırplan yünlerinin eğrilerek, Yörükler arasında ıstar olarak tabir edilen tezgahlarında marifetli Yörük

Gelin ve kızları tarafından dokunan, kanat olarak tanımlanan çul  parçalarının birleştirilmesi sonun da meydana gelir

Normal bir Yörük çadırı 7X4  metre kare civarıdadır.Çadırırn tavanını örten ana parçalara kanat kanat ismi verilir 6 tane kanadın birbirne dikilmesi ile çadırın tavan kısmı metdana gelir.Çadırın yan kısımlarını meydana getiren kısım lara sitil adıverilir ve 4 parçadan oluşur.İçinde direk ismi verilen dört tane dikmesi vardır. Bu direklere yan orta ve ön direk ismi verilir.Bu direklerin tepesine çadırı delmemesi için çanak denilen tahtada oyma şakalar geçirilir.Çadır dışarıdan 8 adet bağ denilen iple kazıklar vasıtası ile toprağa tutturulur.Çadırın sitil olarak adlandırılan parçaları ana çadıra ağaçtan yapılan çiviler vasıtası ile tutturulur.

Çadırırn girişinden itibaren bir dizayn şekli vardır; giriş bölümüne bucaklık ismi verilir.Burası tıpkı bir mutfak kileri gibi kullanılır.Burada gıda maddeleri saklanır.Burada ayrılmış saklı bir bölme bulunurki burası banyo için ayrılır.Baş sedir olarak adlandırılan bölüm ise oturma ve yatma bölümüdür.Baş sedir bölümünün kenarına baştan başlamak üzere yatak ve döşekler yığılır.Buraya yüklük adı verilir.Yüklükten bucaklık olarak tabir edilen bölüme doğru çadırın kenarına çuvallar sıralanır.Bu çuvallar Yörük kadınlarının emekleri ile meydana gelmiş kök boyası kukkanılarak yapılmış işlemeli dokumalardır.İlk çuval çadırın hanımına aittir.Bu çuval diğerlerinden farklı işlemelere sahiptir.Burada hanımın çeyiz ve diğer önemli eşyaları vardır:Diğer ikinci ve üçüncü çuvallarda ede yaşayanların giyisi ve önemli eşyalarının saklandığı çuvallardır.Ondan sonraki çuvallarda gıda maddeleri saklanmaktadır.ÇAdırın baş sedir olarak adlandırılan kısmı nakışlı keçe ve kilimler ile kaplanır.Kenarlar ipten dokuma yastıklarla süslenir.Baş sedir bölümündeki ilk direğe evin beyinin silahı, kavalı ve benzer gereçleri asılır.Bu direğin dibine zembil olarak adlandırılan içkısmı hasır dokuma dış bölmesi deri işleme bir sandık yerleştirilir.Bu sandıkta kahveve çay takımları vardır.Çadırırn ota bölmesindeki orta direk olarak adlandırılan direkte işlemeli bir torba bulunur.Bu torbada evin hanımının günlük kullanacağı malzemeler bulunur.

              Çadır Yörüklerin yaşadığı barındığı hayatlarını sürdürdüğü evi,sarayı köşkü ve her şeyidir. Çadırlarda nice yiğitler kahramanlar beyler  yetişmiştir.Koskoca imparatorlukları kuran padişahlar,beyler bu çadırlarda doğmuştur.Atalarımız Orta Asyadan bu tarafa bu çadırları kullanmışlar.Bu bakımdan yörük deyince akla  Türk’ün özü akla gelmektedir. Bu gün Yörüklere tepeden bakanlar bu gerçeği akıllarından çıkarmamalıdırlar.Atakarımız Çanakkalede ,Dumlu- pınarda,Yemende ,Kafkas cephelerinde kahramanlık destanları yazmışlardır.Ancak Devletimizi idare eden devlet büyükleri tarafından bu güne kadar Yörüklere fazla önem verilmediği gibi zaman zaman istismar konusu dahi olmuştur.Örnek olarak yakın geçmişte biz Kemer Yörüklerinin yaşadıkları ve çektikleri akla gelmelidir.Annelerimiz bizleri bu çadırlar içinde dünyaya getirdi.dün at koşturan sürüleri peşinde koşan yörük çocukları bu gün devletin çeşitli kademelerinde namuslu birer idarecidir. yine bu insanlar ve bu insanlardan olan insanlar internet sitelerinde koşmaktalar.

Yörükler inançlı ve dürüst insanlardır.Temizlikleri ile toplum içerisinde bakıldığında hemen anlaşılır.Misafir perver insanlardır.Onlar için misafire ikramda bulunmak,misafiri ağırlamak onur ve gurur meselesidir.Avlanmak ,kaval çalmak,ata binmek onların vazgeçilmezleridir.

               Buradan aslı ve asaletini unutmayan Yörük olmakla gurur duyanlara selam olsun.